הסכנה של הקיץ: ריבוי טביעות ילדים בבריכות פרטיות

דר אורי בלה 1

המרכז הרפואי קפלן מדווח כי לאחרונה עלה מספר מקרי טביעה של ילדים. ד"ר אורי בלה, מנהל מיון ילדים מדגיש את ההנחיות שיכולות להציל את חיי הילדים ומבהיר: "חשוב שהורים יכירו את הסימנים למכת חום – ויגיעו לחדר המיון"

מעור חם ויבש ועד שינויים במצב ההכרה וסכנת חיים ממשית: ד"ר אורי בלה, מנהל חדר מיון ילדים במרכז הרפואי קפלן, מספר כי בתקופת הקיץ מגיעים לבית החולים ילדים שסובלים ממכת חום שלעיתים עשויה להיות אף מסכנת חיים. "חשוב שההורים ידעו כיצד מזהים ומתחילים טיפול ראשוני בפגיעות החום, מה עושים כדי למנוע הידרדרות, למה הילדים חשופים לסכנה גדולה יותר ואיך נמנעים מאסונות מיותרים", הוא אומר. ילדים מהווים אוכלוסייה בסיכון לפגיעות חום וזאת בשל יחס גבוה בין שטח הפנים של הגוף לבין המשקל שלהם. כמו כן ילדים מזיעים פחות ממבוגרים ועל כן "מנדפים" פחות חום. הילדים שלנו, במיוחד בצעירים מאוד תלויים לחלוטין במבוגר שייתן להם לשתות ויבקר את כמות הפעילות שהם עושים בסביבה חמה. לדברי ד"ר בלה, מכת חום עשויה להתבטא בדרגות חומרה שונות.

בשלב ראשון כשיש פגיעה קלה ביותר מופיעות התכווצויות חום. "אין הכוונה לפרכוסים תוך כדי מחלת חום אלא בהתכווצויות שרירים שעשויות להיות חזקות וכואבות, בעיקר בשרירי הרגליים הכתפיים והבטן. לרוב ההתכווצות נמשכת מספר דקות – ובמגע עם הילד מרגישים שריר נוקשה ורגיש למגע", הוא אומר. בשלב זה הטיפול הינו תומך בלבד וכולל מנוחה מפעילות במקום מוצל  וקריר, שתייה קרה ומזון מלוח שמשיב את המלחים שאובדים בזמן החום בהזעה. במקרים קשים יותר שמתמשכים הצוות בבית החולים מטפל על ידי מתן נוזלים תוך ורידי. בדרגת החומרה הבאה הילד תשוש וזה קורה בשל התייבשות ואובדן מלחים. לדברי ד"ר בלה, "המאפיינים של תשישות חם הנם בחילות, הקאות, כאבי ראש, חולשה ועליית חום קלה בחום הגוף. לעיתים הילד גם מבולבל. הטיפול דומה לזה שנעשה בהתכווצויות מחום, אולם נדרש ניטור וטיפול מהיר ואגרסיבי יותר שצריך להיעשות בבית החולים".

בדרגה החמורה ביותר חייבים כמובן להגיע לטיפול בחדר המיון ואותה אנו מכנים מכת חום. ד"ר בלה מסביר כי בניגוד לשתי הפגיעות הקודמות חום הגוף עולה מאוד ויכול להגיע למעל 40 מעלות והטיפול הניתן הוא מאוד אינטנסיבי – על מנת למנוע כשל של מערכות הגוף. ד"ר בלה אומר כי "מכת חום  נגרמת עקב עליית חום סביבתית או פגיעה במנגנוני ויסות החום. חשוב לשים לב לסימנים הבאים: חום גבוה, בלבול וירידה במצב ההכרה, עור חם ויבש. במקביל ייתכנו גם פרכוסים, דפיקות לב מהירות ואף ירידה בלחץ הדם. לדבריו "הילד חייב לקבל מיד נוזלים לווריד וצריך לקרר אותו. לעיתים זה נעשה על ידי שימוש בשטיפה עם מים מרובים, קירור על ידי מאוורר ועוד. אנו מקררים את חום הגוף עד שהוא מגיע לסביבות 38 מעלות".

לסיכום, הוא מוסיף טיפים למניעה ממכות חום: "לא להשאיר ילדים במכונית סגורה, גם לא למספר דקות, להימנע מאמבטיות חמות מאוד, ג'קוזי וסאונה בעיקר בימים חמים במיוחד. כמו כן יש להרבות בשתייה ולבצע מנוחות יזומות בכל שעה במקרים בהם הילדים מטיילים או מבצעים מאמצים בסביבה חמה".

נהניתם? שתפו ברשת...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *